Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wieś w Gminie Głubczyce - ciekawe zabytki

Bogdanowice
Pierwsza wzmianka o Bogdanowicach pochodzi z roku 1218. Do XVI w. należała do rycerzy Bohdanowskich, potem do innych szlacheckich rodów.

nagrobki Bohdanowskich 1.jpeg

Braciszów
Braciszów założony został w XIII wieku w pobliżu wzgórza Huhlberg (433 m n.p.m.). Od najdawniejszych czasów na wzgórzu tym palono „świętojańskie ognie” i rzucano w powietrze płonące gałęzie.

Chomiąża
Wieś założona została w XIV w. Dawniej należała do czeskiego Krnova.

Debrzyca
Wieś powstała w XIII wieku i od założenia do 1810 roku była w rękach joanitów z Grobnik.

Dobieszów
Wioska założona w II poł. XIII w.


Grobniki
Grobniki założone zostały w II połowie XII wieku jako siedziba komturii joanitów i były nią aż do sekularyzacji w 1810 roku.

Klisino
Wieś założona w II połowie XIII wieku. Należała do księstwa opolskiego, później do okolicznej szlachty.

Klisino Palac 3.jpeg

Krasne Pole
Wieś położona w dolinie Złotej Opawy u podnóża Gór Opawskich. Po raz pierwszy wzmiankowana w I połowie XIV wieku. W średniowieczu była parafią templariuszy.

Królowe
Królowe założone zostały w II połowie XIII wieku. Nazwane prawdopodobnie na część Ottokara II. Królowa Kunegunda, żona Ottokara II przekazała je szpitalowi św. Jana w Głubczycach. Głubczyce nabyły Królowe w 1298 r. i posiadały je do roku 1825. Kamień z miejscowych kamieniołomów posłużył do budowy muru obronnego w Głubczycach.

Lenarcice
Powstały w XIII wieku i należały do okolicznej szlachty, m.in. Fullsteinów, Haugwitzów, Sedlnickich, Skrbeńskich, również Oppersdorfów z Głogówka. W Lenarcicach znajduje się klasycystyczna oranżeria zamkowa postawiona przez Sedlnickich - obecnie w ruinie. Kiedyś hodowane tu były egzotyczne kwiaty oraz palmy.

Lisięcice
Wieś, podobnie jak Debrzyca była własnością zakonu joannitów z Grobnik.

Lwowiany

Nowa Wieś Głubczycka

Opawica
Wieś położona nad Złotą Opawą. Wzmiankowana w 1256 r. Dawniej była pod władaniem Krzyżaków z Opawy, książąt opawskich i głubczyckich, potem okolicznej szlachty, w tym właścicieli władztwa Lenarcice. Kiedyś była miasteczkiem, którego pozostałością jest kwadratowy rynek. Polska Opawica i leżące po drugiej stronie granicznej rzeki czeskiej Opavice przed wiekami stanowiły jedną miejscowość. Złota Opawa stała się rzeką graniczną po zdobyciu Śląska przez Fryderyka II Wielkiego.

IMG_5478.jpeg

Pielgrzymów
Jadąc z Głubczyc do Krnova jeżeli spojrzymy w prawo mamy przed sobą piękny widok przedgórza sudeckiego oraz wiosną pokryty śniegiem szczyt Pradziada. W tej linii pomiędzy wzgórzami na samej czeskiej granicy nad potokiem Grozowym leży wieś Pielgrzymów (Pelhrimovy – Pilsgersdorf). Do końca XIX wieku kursowała również druga nazwa czeska – Poruba. Pierwsza wzmianka o Pielgrzymowie pochodzi  z ołomunieckiego rejestru lennego z 1308 roku. Dotyczy to obecnej polskiej strony, zaś czeska strona powstała w 1317 roku. Do podziału śląska na pruski i austriacki obecny Pielgrzymów polski nosił nazwę Pielgrzymów Śląski, zaś czeski Pielgrzymów Morawski. W XIX wieku przyjęto nazwy Piegrzymów pruski i Pielgrzymów austriacki.

Równe
Wieś powstała w XIV wieku. Była wówczas własnością książąt opawskich. Od 1570 roku należała do Głubczyc, od 1609 r. do margrabiego Jana Jerzego Hohenzollerna, potem do książąt Liechtenstein.

Ściborzyce Małe
Ściborzyce Małe powstały w XIV wieku. Dawniej należały do księstwa opolskiego, potem do miejscowej szlachty.

Tarnkowa
Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w II polowie XVII wieku. należała do miasta Głubczyce jako osada robotników leśnych.

Zawiszyce
Od II połowy XIII do XVI w. Zawiszyce były w rękach książąt opawskich i karniowskich, następnie rycerstwa i od 1611 roku miasta Głubczyce.

Zopowy
Wieś położona niedaleko Zubrzyc. Została założona w XIV w. Do sekularyzacji klasztorów w 1810 r. Zopowy należały do zakonu krzyżaków, po których pozostał dwór z około 1760 r. (cechy stylowe zatarte) z gospodarczymi zabudowaniami. Obecnie mieści Dom Samotnej Matki. jest tu także kościółek z 1613 roku zbudowany przez Fryderyka Tschammer, właściciela Zopowej.
Więcej informacji: http://www.zopowy.e-glubczyce.pl/

Zubrzyce
Wzmiankowane po raz pierwszy w XIV w. były w rękach szlacheckich rodów: Szeliha, von Herberstein, Wengersky, Smeskal, Vrbna.

Opracowanie informacji: Jadwiga Królikowska
 
Bibliografia:

    Głubczyce i okolice. Przewodnik. Katarzyna Maler, Roman Gohly, Wydawnictwo „Zet” Wrocław 2005
    Region głubczycko-krnowski. Historia. Turystyka. Gospodarka., Urząd Miejski w Głubczycach, Głubczyce-Krnov 2004

Zdjęcia; Tomasz Michalewski

Wersja XML